Pas deklaratave të sotme të Edi Rama në lidhje me taksën e rrugës së Kombit pati reagime nga politika shqiptare.
Kreu i ekzekutivit në Shqipëri u shpreh se taksa 5 euro nuk ka mundësi të ndryshohet.

Në lidhje me këto deklarata reagoi edhe kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili.

Ai shkruan se me këto veprime Rama po e tregon gjithënjë e më shuëm se sa e urrën Kosovën.

Sipas Vasilit, kryeministri po e tregon gjithnjë e më tepër se nuk i bëhet vonë për Kosovën dhe e sheh në syrin e një shteti si gjithë të tjerët.

Reagimi i Vasilit

Sa shume e urren Kryeministri Kosoven.

Sot kryeministri pati vetem nje moment sinqeriteti. Ai e tregoi qarte dhe eger urrejtjen dhe perbuzjen ndaj Kosoves.

Ai me arrogance dhe percmim i tregoi deren Kosoves, tregoi se nuk i behet vone fare per interesat ekonomike te saj, tregoi se Kosova eshte si te gjithe shtetet e tjera ne glob, tregoi se e perbuz Kosoven dhe drejtuesit e saj dhe as begenis te flase fare me ta per asnje problem.

Shkurt per kryeministrin, qe urren Kosoven ajo eshte thjesht nje klient.

Per kryeministrin me antishqiptar te historise Kosova nuk eshte vendi i vellezerve tane te nje gjaku, nuk eshte vendi i martirizuar nga gjenocidi serb, nuk eshte nje djep i patriotizmit dhe atdhedashurise, nuk eshte vendi i mendjeve te ndritura e shume te dashura shqiptare, per te eshte thjesht nje klient, qe s’ka nga t’ja mbaje dhe do kaloje te rruga e kombit ku pret t’i plaçkise ky kryeminister antishqiptar.

Ky eshte turpi me i rende i ketij kryeministri.

Per ne te gjithe Kosova eshte dhe do te jete ne jete te jeteve vendi i dashur i vellezerve tane te nje gjaku dhe rruga e kombit nje arterie ku vellezerit te levizin lirshem si ne shtepine e tyre.