Barcelona zyrtarizoi rinovimin e kontratës me yllin argjentinas Lionel Mesi deri në vitin 2021. Prestigjozja spanjolle “El Mundo” ka zbuluar edhe shifrën marramëndëse që “pleshti” do të përfitojë nga ky akord.

Për të shmangur transferimin te Manchester Sity, të cilët i ofronin 100 milionë për firmën dhe 50 milionë neto pagë vjetore, pasi në 2018-ën “yllit” argjentinas i skadonte kontrata, drejtuesit katalanas kanë vendosur t’i ofrojnë 100 milionë euro në dorë për të mbuluar të gjitha gjobat, 100 milionë të tjetra për zgjatjen deri në vitin 2021 të kontratës dhe një pagë vjetore 50 milionë euro, plus të drejtat e imazhit.

Këtyre shifrave u shtohen edhe premiot. Barça do të ketë të drejtën e rinovimit edhe për një vit tjetër me të njëjtat kushte.

Një operacion në vlen në total 350 milionë euro për arkat e Barçës, por që ishte zgjidhja e vetme që Mesi të mos pranonte ofertën e “qytetarëve”.

Nga firmosja e kontratës së re argjentinasi do të paguhet sa dyshifi i Ronaldos.