Author: Klik

Kush e kërkon largimin e Hazbi Likës? Kujt i pengn politikani “rebel” ?

Zëvendëskryeministri për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, Hazbi Lika gjendet para një “kurthi”të madh nga dy lobi grupe politike. Grupi i parë është lobi maqedonas nga LSDM i afërtë me kryeministrin, Zoran Zaev i cili nuk dëshiron të bashkëpunon me ish komandantin e UÇK-së, Hazbi Likën me arsyetimin e “njerzit e luftës” janë të papranueshëm për një një pjesë të madhe të funksionarëve të LSDM-së, të cilët kanë ende animozitet ndaj ish luftëtarëve të UÇK-së. Grupi i dytë është një pjesë e funskionarëve të BDI-së nga qytetete të ndryshme ku dominojn ata të Shkupit, të cilët nuk mund të...

Read More

Deklarohet Osmani për informatat për shkarkimin e Likës dhe Bekteshit nga postet

Zëdhënësi i BDI-së, në një deklaratë , i demanton shkrimet nëpër media se në mbledhjen e fundit të Kryesisë Qendrore të BDI-së është kritikuar puna e zëvendëskryeministrit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, Hazbi Lika dhe ministrit të Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi dhe se është i mundshëm shkarkimi i të njëjtëve nga postet qeveritare, shkruan Portalb.mk. “Nuk është e vërtetë fare. Nuk është biseduar dhe as kritikuar ndonjë nga ministrat, por është biseduar për realizimin e programit qeveritar dhe programeve komunale dhe mënyrat si mundet pushteti qendror t’u ndihmojë komunave në përmbushjen e detyrimeve ndaj qytetarëve. Në asnjë moment nuk...

Read More

BDI në qershor mban Kongresin, ja kush është në garën për kryetar

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) në muajn qershor pritet të mbanë Kongresin partiak, ka paralajmruar lideri i BDI-së, Ali Ahmeti në mbledhje të kryesisë partiake, në të cilën janë sjell konluzione për punën e deritanishme të funksionarëve të BDI-së në ekzekutiv, shkruan Zhurnal. Këshilli i përgjithshëm i BDI-së si organi më i lartë midis dy Kongreseve, do të mblidhet në muajn qershor për të caktuar edhe datën e mbajtjes së Kogresit e katërt të BDI-së. Zhurnal, mëson se në këtë Kogres përveç rikonfirmimit të liderit të BDI-së, Ali Ahmeti edhe për një mandat katër vjeçar, pozitat tjera partiake janë...

Read More

Akoma s’ka hetim ndërkombëtar për rastin e Kumanovës

Në programin zgjedhor të Bashkimit Demokratik për Integrim “Platforma 2016-2020”, me të cilën partija garoi në zgjedhjet parlamentare (dhjetor 2016), në faqe 12 në pjesën ” Drejtësi dhe sundimi i së drejtës”, dha premtimin : Monitorimit dhe hetimit ndërkombëtarë për rastet, që sot mbajnë epitetitetin si “raste të montuara”, i cili deri sot (08.05.2018) është premtim i parealizuar. Në diskursin politik të BDI-së qeverisëse, kur është në pyetje gjykata dhe reforma në gjyqësor, në më shumë dalje janë theksuar përpjekjet për hetim ndërkombëtar për hetim për raste të dyshuara gjyqësore siç është “Monstra”, dhe më pas edhe rasti “Lagjja...

Read More

Moti sot në Maqedoni

Moti sot në Maqedoni pritet të jetë i ndryshueshëm, pra me vranësira, kurse gjatë pasdites pritet të ketë të reshura shiu dhe vetëtima. Do të fryjë erë e lehtë në drejtimin jugperëndimor. Temperatura do të lëvizë nga 6°C e deri më...

Read More