Author: Klik

Skënderbeu-Partizani, kaos në stadium, tifozeria guerrilase qëllon me gurë në fushë

Në Korçë po luhet kryendeshja e Kategorisë Superiore mes Skënderbeut dhe Partizanit, që do të ngrejë siparin e edicionit të 80-të. Po ndeshja është ndërprerë në Stadiumin Skenderbeu pasi tifozeria guerrilse ka shkaktuar trazira. Ata kanë qëlluar me gure tifozerine korçare, ndërsa forca te shumta policie po mundohen të vendosin rendin mes tifozerive. Ndërsa janë shoqeruar disa tifoza guerrilsa ne komisariatin e...

Read More

Nëna nga Lushnja është vetëm 31 vjeç dhe ka 8 fëmijë, bashkëshorti i kërkon 10

Ndryshe nga shumë bashkëmoshatare të saj, një 31 vjeçare në Lushnjë është nëna e 8 fëmijëve. “Fëmijët kurrë nuk mund të jenë mjaft, ato janë jeta e Zotit”, ka thënë Nënë Tereza, por Lulije Abiu, nuk e ka lexuar këtë thënie, megjithatë ajo e ka zbatuar ata pa asnjë dyshim. Ajo ka sjellë në jetë fëmijën e saj të tetë dhe lindi një djalë të shëndetshëm në maternitetin e Lushnjes. Ajo është nënë e pesë djemve dhe tre vajzave. Të gjithë gëzojnë shëndet të plotë. Lulije Abiu, nëna e tetë fëmijëve: “Mirë i kam pas, nuk kam vuajtur shumë...

Read More

Peshkonte në liqeni, mbytet fëmija 11-vjeçar

Një fëmijë 11 vjeç është mbytur në liqenin e Gramshit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur ditën e sotme, rreth orës 16.30. Paraprakisht mësohet se fëmija, i cili është identifikuar si A. Tocilla ka qenë duke peshkuar me të afërmit e tij në liqenin e qytetit, teksa është fundosur dhe nuk ka dalë më në sipërfaqe. Edhe pse kanë kaluar disa orë, trupi i tij nuk është gjetur ende. Polumbarët vijojnë punën për kërkimin e trupit të 11-vjeçarit, ndërsa deri më tani nuk ka akoma asnjë njoftim zyrtar nga policia në lidhje me këtë...

Read More

Argjentina shpall listën e lojtarëve për miqësoret, ja vendimi për Messin dhe Icardin

Dy sulmuesit e Interit, Mauro Icardi dhe Lautaro Martinez do të jenë në skuadrën e Argjentinës bashkë me Giovanni Simeone dhe Paulo Dybala Argjentina do të zhvillojë dy ndeshje para sezonale miqësore me Guatemalën dhe Kolumbinë. Seleksioni i ri është bërë nga trajneri Lionel Scaloni, që është krejt i ndryshëm nga paraardhësit e tij. Icardi nuk ishte ftuar në Botërorin e Rusisë pavarësisht që fitoi çmimin “Capocannoniere” te Serie A sezonin e kaluar. Tani përpos që është ftuar ai, selektori i ri ka ftuar edhe Lautaro Martinezin që ju bashkua atij në San Siro. Për pos kësaj, Argjentina ka...

Read More

ASH: Qeveria diskriminon shqiptarët për punësimet

Aleanca për Shqiptarët ka reaguar ndaj konkursit për punësim të Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim. Kjo drejtori në krye me Adnan Xhaferovskin si kusht për punësim ka nënvizuar se i punësuari duhet të jetë maqedonas/e. Kjo sipas Aleancës është diskriminuese dhe në kundërshtim me Nenin 9 të Kushtetutës, sipas së cilit të gjithë qytetarët janë të barabartë në liritë dhe të drejtat e tyre. “Ftojmë urgjentisht, organet kompetente, Agjencinë për Administratë, Gjykatën Administrative dhe Qeverinë, të marrin masat e duhura juridike dhe penale, për ta tërhequr këtë konkurs, diskriminues dhe fashizoid, i cili jo vetëm që nuk respekton Kushtetutën...

Read More