Author: Klik

Kufiri i pensionimit, si masë e fundit për fondin

Rekomandimi i Fondit Monetar Ndërkombëtar për mbushjen e vrimës në Fondin e Sigurimit Pensional përmes rritjes së pragut për pensionim, nuk do ta rimëkëmbë sistemin pensional, por vetëm do t’i shtojë problemet, reagojnë ekonomistët vendor dhe aktivistët e sindikatave. Sipas Zdravko Saveskit, kjo duhet të jetë masa e fundit e Qeverisë pasi të shteren të gjitha mundësitë tjera. Saveski shton se mund edhe të rriten kontributet ose madje të vazhdojë praktika aktuale që shteti ta mbush Fondin me mjete buxhetore. Shumë shtete, përfshirë edhe ato skandinave, që janë vende lidere sociale e bëjnë këtë, do të thotë nuk është...

Read More

Universitetet në Maqedoni “fabrike” diplomash

Përtej dimensionit arsimor dhe shkencor, universitetet duhet të kontribuojë edhe në zhvillimin socio-ekonomik të një vendi, respektivisht në gjenerimin e vendeve të reja të punës dhe në plotësimin e nevojave që ka tregu i punës. Nëse nuk arrin ta bëjnë këtë, misioni i tyre ka dështuar, vërejnë profesorët universitar. Misioni i universiteteve nuk është vetëm të pajisë studentët me diploma dhe ti aftësojë ato për një profesion të caktuar. Ato nuk janë as vetëm për t’u marrë me shkencë dhe hulumtime. Përtej dimensionit arsimor dhe shkencor, universitetet duhet të kontribuojë edhe në zhvillimin socio-ekonomik të një vendi, respektivisht në...

Read More

Blerim Sejdiu tregon se me cilin krah të Besës do të jetë!

Kryetar i komunës së Zhelinës – Blerim Sejdiu I ftuar në emisionin e ”Pas mëngjesit”- në televizionin Koha, kryetar i komunës së Zhelinës, flet në lidhje me qëllimet, Platformën dhe të arriturat e kësaj komune.Transmeton Koha Në pyetjet se cilin krah të Lëvizjes Besa e mban, krahun e Shkupt apo atë të Tetovës, kryetari Sejdiu ekskluzivisht për televizionin Koha shprehet: ”Është përfolur shumë në këtë drejtim, është përfolur emri im në shumë qarqe, pa lejen time, pa autorizimin tim, shfrytëzoj rastin që këtu të ia bëj me dije gjithë opinionit dhe Besës se unë jam me Lëvizjen Besa, për...

Read More

Të gjithë fituesit në Brit Awards: Dua Lipa bën historinë me dy çmime

Sukseset e Dua Lipës nuk kanë të ndalur, ndërsa nuk duhet harruar se ky është vetëm fillimi. 22-vjeçarja ka qenë personazhi kryesor i edicionit të sivjetmë Brit Awards, ku shkëlqeu si nga dukja ashtu edhe në aspektin profesional. Këngëtarja shqiptare me famë botërore kishte bërë historinë duke u bërë femra e parë që konkurronte në pesë kategori. Ajo arriti të rrëmbente dy trofe në këtë ngjarje të madhe muzikore dhe është një fituese e madhe e evenimentit të madh britanik të ndarjes së çmimeve muzikore. Edhe performanca e saj në skenë ishte mahnitëse. Dua interpretoi hitin “New Rules” duke...

Read More

DORËZOHEN DËSHMI PËR KEQPËRDORIMIN E MJETEVE BUXHETORE NGA ZYRTARË TË BDI-SË

Komisioni Shtetëror për Parandalim të Korrupsionit ka vërtetuar ekzistimin e dyshimit se Bashkimi Demokratik për Integrim, ka keqpërdorur mjete buxhetore dhe fonde publike për financimin e fushatës zgjedhore. Kjo parashtresë tek Komisioni Shtetëror për Parandalim të Korrupsionit, është dërguar nga ‘Transparency Interantional- Maqedoni’. Në analizën vjetore të bërë nga ‘Transparency Interantional- Maqedoni’ për anëtarësinë për vitin 2016, është vërejtur se në listën e donatorëve të BDI-së, paraqiten edhe ndërmarrja publike, si: Postat e Maqedonisë, Aerodromet e Maqedonisë dhe Ndërmarrja ‘Hekurudhat e Maqedonisë’, që sipas tyre, është në kundërshtim me Ligjin për parandalim të korrupsionit dhe Ligjit për Financimin e...

Read More