Month: August 2018

Ekspozita “Data: Mars” vë në pah kontributin e grave në vitet e 90-ta

Dje, në hapësirat e ekspozuese të Muzeut të Kosovës, është hapur Ekspozita “Data: mars”, e cila risjellë në kujtesë aktivizmin, organizimin dhe mobilizimin politik të grave në vitet e 90-ta, shkruan KultPlus. Ekspozita përmban materiale e burime të ndryshme të paraqitjes së momenteve kyçe që shpërfaqin kontributin dhe përpjekjet e grave aktiviste në atë periudhë. Në atë dhjetëvjeçarë të vështirë, ndër segmentet e tjera të shoqërisë, gratë aktiviste kanë ditur më së miri të përçojnë mesazhe politike e civile në frymë, mjete e metoda qytetëruese. Është e jashtëzakonshme fotografia që Kosova i kishte dërguar botës, ditën kur mijëra gra,...

Read More

‘347, zero po vonon, dhe jeta ime është në avion’ (VIDEO)

Një këngë e veçantë është ajo e Soni Malajt dhe Flori Mumajesit. Kënga “Fluturimi 3470” ishte pjesë e festivalit Kënga Magjike para disa vitesh, në kohën kur këngëtarët ishin çift dhe sollën këtë baladë si një bashkëpunim që do të mbetet në muzikën shqiptare. Një tekst unik i solli dy artistët në skenë, për një histori dashurie në prapavinë e kësaj melodie. Edhe dashuria e tyre nuk zgjati shumë, megjithatë. Ne sonte po e sjellim këtë këngë e cila është e mishëruar nga artistët dhe mbetet në historinë e festivalit si një këngë që solli edhe puthjen mes dy...

Read More

‘Të dashur mësues, mos i detyroni fëmijët të shkruajnë se si e kanë kaluar verën’

Te dashur/a mesues/e, Javen e ardhshme kur ato fytyra te embla te vijne ne klasen tuaj per here te pare dhe ju deshironi te ju jepni detyren e zakonshme “Si i keni kaluar pushimet verore”, ju lutem konsideroni nje femije, familja e te cilit/ciles nuk ka pasur mundesi te shkoje per pushime. Nje femije tjeter qe eshte dashur te kujdeset per vellaun/motren me te vogel, sepse vellau/motra i/e saj/tij me i/e madh/e ka fjetur gjithe diten. Nje femije qe i eshte dashur te rrije poshte batanijes deri ne oren 2 pas mesnate duke dashur t’i ik britmave dhe fyerjeve....

Read More

Zaevi paralajmëron dorëheqjen

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, edhe sot e ka ftuar partinë opozitare maqedonase VMRO-DPMNE që të kyçet dhe të mundësoj referendum të suksesshëm, për siç tha, të ardhmen e përbashkët të shtetit. Zaev deklaroi se tani është e nevojshme të ketë bashkim, duke shtuar se pushteti dhe opozita mund të mos kenë mendim të njëjtë për shumë çështje, por për momente historike duhet të jenë së bashku, njofton Telegrafi. “Si kryeministër kam mandat deri në vitin 2020. Nëse referendumi nuk ka sukses, ne sigurisht do ta përfundojmë politikën këtu. Pse do na duhej qeverisja, kur ne nuk kemi të...

Read More

‘Nëse Lugina i bashkohet Kosovës, të njëjtën duan edhe shqiptarët e Maqedonisë’

Ish-përfaqësuesi i lartë ndërkombëtar në Bosnje dhe Hercegovinë, Paddy Ashdown, thotë se ideja për shkëmbimin e territoreve midis Kosovës dhe Serbisë është një “rrugë e shtruar me rrezik”. Ashdown, në një intervistë për Shërbimin e Ballkanit të Radios Evropa e Lirë, thotë se ideja e tillë do të krijonte precedent për shqiptarët në Maqedoni, për kufirin hungarezo-serb e madje edhe për presidentin rus, Vladimir Putin, për të marrë një pjesë të Ukrainës. Ashdown dhe dy ish-përfaqësues të tjerë ndërkombëtarë në Bosnje, Carl Bildt dhe Christian Schwarz-Schilling, i shkruan këtë javë letër të hapur shefes së politikës së jashtme të...

Read More