Month: July 2018

Strugë/ PDSH-ja mbajti kuvendin zgjedhor

Në kuadër të përgatitjeve të kongresit të shtatë të Partisë Demokratike Shqiptare dje (30.07.2018) u mbajt kuvendi i rregullt i degës së PDSH-së në Strugë. Punimet e kuvendit i ndoqi kryetari i partisë, Menduh Thaçi, si dhe anëtarë të këshillit për organizimin e kongresit të partisë. Në kuvendin e degës së Strugës për kryetar të degës u zgjodh Mendi Hasani. Gjithashtu në këtë kuvend u zgjodhën edhe kryesia e degës, delegatët e kongresit, si dhe propozimet për anëtarë të kuvendit qendror të Partisë Demokratike Shqiptare. Kryetari Thaçi pasi përshëndeti punimet e kuvendit theksoi rëndësinë e de-bllokimit të proceseve integruese...

Read More

Pyetja për referendumin nuk meriton përgjigje!

Rritet mbështetja për fushatën që thërret në bojkot të referendumit pasi ishte nënshkruar dje me vendim të Kuvendit, transmeton Medial.mk. Fushatës i është bashkëngjitur edhe deputeti dhe ish ministri Antonio Milloshoski i cili ka porositur që pyetja e referendumit nuk meriton përgjigje, duke përdorur sentencën e njëjtë si LSDM më 2004 kur u votua për referendum për ndarje territoriale. “Pyetja e referendumit cila është: -në kundërshtim me Ligjin (i obligueshëm, në vend se konsultativ) dhe -në kundërshtim me Ligjin (një kuptimësh, në vend se pyetje tre kuptimësh manipulues) dhe -në kundërshtim me Kushtetutën e vërtetuar nga populli 1991 dhe...

Read More

Ja kur mund të përfundojë në burg Gruevski?

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski nuk shkoi menjëherë në qelitë e burgut të Idrizovës, por ai do të pres vendimin e Gjykatës së Apelit, pas ankimimit që do të bëhet kundër vendimit të shkallës së parë të aktvendimit gjyqësor që u shpallë nga Gjykata Penale. Gruevski u dënua me 2 vjet burg lidhur me rastin hetimor “Tank” nga Prokuroria Speciale, që ka të bëjë me blerjen e Mercedesit prej 600 mijë euro gjatë periudhës së ish-kryeministër ku ai kishte ushtruar ndikimin e tij në ekzekutimin e vendit nga ana e MPB-së. Avokati i njohur Naser Raufi thotë për INA se edhe...

Read More

29-vjeçari i vë flakën shtëpisë së kushëririt, sherri lindi pasi…

Një 29-vjeçar nga Gramshi ka rënë në pranga, pasi akuzohet se pas dhunës së ushtruar ndaj kushëririt të tij, i ka vënë flakën banesës së këtij të fundit. Burime zyrtare nga policia thanë se Alban Jonuzaj, banues në fshatin Lemnushë për motive të dobëta është konfliktuar me kushëririn e tij, shtetasin E.J., 35 vjeç. Por ai nuk është mjaftuar me kaq, pasi i ka vënë edhe zjarrin banesës së këtij të fundit. Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan, për veprën penale “Shkatërrimi i pronës me zjarr”, parashikuar nga neni 151 i Kodit...

Read More

Partitë në Qeveri LSDM dhe BDI si dhe partia opozitare Lëvizja Besa nënshkruajnë iniciativë për Referendumin (FOTO)

Deputetët nga shumica parlamentare paralajmëruan se sot do të nënshkruhet iniciativa për referendumitn në emër të kryetarit të kuvendit, Talat Xhaferi, transmeton plusinfo. Sipas informatava nga grupi parlamentar i LSDM-së, deputetët e tyre tani më kanë nënshkruar iniciativën për referendumin, ku pritet që edhe deputetët e BDI-së dhe Lëvizjes Besa ta nënshkruajnë. Nënshkrimi i referendumin i jep dritë jeshile për të filluar edhe përgatitjet për mbajtjen e saj, ku ende i pa qartë është qëndrimi i VMRO-së se a do ta nënshkruaj këtë...

Read More