Month: May 2018

Assad kërcënon SHBA-të: Nëse nuk largoheni vetë atëherë …

Presidenti sirian, Bashar al-Assad është zotuar këtë të enjte të rikuperojë edhe pjesën e territorit të vendit të “zaptuar” nga trupat amerikane, duke kërcënuar t’i dëbojë ato me forcë. “Ky është opsioni i parë. Nëse nuk ia dalim, atëherë do të përdorim edhe forcën për të çliruar ato zona. Nuk kemi mundësi të tjera, me përfshirjen e amerikanëve apo pa to”, tha Assan në një intervistë për “RT”. “Kjo është toka jonë, kështu që është e drejta dhe detyra jonë që ta çlirojmë atë. Amerikanët duhet të largohen. Edhe nëse nuk do të donim ne, do të vinte koha...

Read More

Si realizohet bashkimi kombëtar? Albin Kurti: Referendum! Dy qeveritë, mbledhje propagandë

Bashkimi kombëtar mbetet në programin e Lëvizjes Vetëvendosje dhe me rikthimin e Albin Kurtit në krye të këtij subjekti politik në Kosovë thirrja për bashkim është bërë edhe më e fortë. Kreu i Vetëvendosjes e sheh bashkimin si një zgjidhje jo vetëm për problemet e sigurisë, por edhe për ato ekonomike e politike për shqiptarët në të dy shtetet e ndara. Por si realizohet bashkimi kombëtar? Kurti thotë se lëvizja mbërrin nga qytetarët. “Nuk e bëjmë ne bashkimin kombëtar, por bashkimi kombëtar na bën ne. Vokacioni ynë është për bashkim dhe besoj që edhe këtu janë të shumtë që...

Read More

VIDEO/ Me Soros e Vuçiç në Paris, pse e ka fshehur Rama këtë pjesë?

Edi Rama ishte në Francë ditët e fundit dhe duket se ka pasur disa takime që nuk ka dashur ti bëjë publike në Shqipëri. Kështu është edhe takimi mes Ramës, Sorosit dhe Vuçiç i zhvilluar në Paris. Rama është i njohur si ‘djali’ i Sorosit, ndërsa prania e Vuçiç në publik me këta të dy është diçka më e rrallë. JA PJESA QË FSHEHU EDI NGA ERTV! on Vidnews.  ‘Ja pjesa që fshehu Edi nga ERTV! Soros, Rama dhe Vuçiç bashkë në Paris 2 ditë më parë! Çfarë e pyeti Sorosi, Vuçiçin për Edin dhe shqiptarët?’, shkruan Lëvizja...

Read More

ASH: Kjo Qeveri dështoi, Zaevi mashtroi

Aleanca për Shqiptarët përmes një konference me gazetarët ka shprehur reagimin e saj lidhur me një vjetorin e qeverisjes aktuale. Zëdhënësi i kësaj partie, Flakron Bexheti tha se Qeveria LSDM –BDI e cila e nisi rrugetimin e vetë si Qeveri Reformatore, nga qytetarët u prit е si Qeveri shpëtimi, që do siguronte kushte normale për jetë më të dinjitettshme, mbase edhe kishte një fillim të sukseshëm që premtonte ardhmëri më të mirë . “Një fillim i mbarë, kur në qeverisje merrte pjesë edhe Aleanca për shqiptarët, ishte shpresëdhënës edhe për shqiptarët. Tani më, në rrumbullaksimin e një vjetorit të...

Read More

(VIDEO)Pamje të tmerrshme. Selën e pambrojtur e godasin 15-20 persona

Në një video inçizim të siguruar nga prokuroria duken thuajse të gjithë të akuzuarit për tentim vrasje ndaj Zijadin Selës duke e shqelmuar dhe goditur me grushte Selën e shtrirë në tokë mbi bark, raporton SHENJA. Fillimisht Selën e godasin në kokë dhe ai duket se ka humbur barazpeshën, e mban kokën me dorë. Më nuk e mbajnë këmbët, ndërsa më pas një njeri tullac e kap për krahu dhe e tërheq në turmën e tërbuar e cila menjëherë i mblidhet mbi kokë dhe e godet me sa fuqi ka, në kokë e trup. Sela është i shtrirë në...

Read More