Month: March 2018

Aliu: Çka do të bëjnë Afrim Gashi dhe Zeqirija Ibrahimi në Qeveri me ata që deri dje i akuzuan për…?!

Analisti politik Qenan Aliu përmes një postimi ka shkruar për zgjerimin e koalicionit qeverisës, hyrjen e Lëvizjes BESA në Qeveri si dhe funksionimin e kësaj qeverie, ku sipas tij si do të funksionojë koalicioni dhe “çka do të bëjnë në Qeveri Afrim Gashi dhe Zeqirija Ibrahimi…. Postimi i plotë: …Loja në tabelën e shahut ka marë konfigurim tjetërfare. Opozita shqiptare gjatë konstituimit të qeverisë ,konform raportit të numrave dhe peshën politike që kishin numrat e mandateve të tyre në atë momentum, nuk e shfrytëzuan me mençuri. Përgjegjësi mori vetëm ASH-ja por mospjesmarja e L. Besa gjithsesi se e shkallonte...

Read More

PAS AKUZAVE TË THAÇIT VJEN REAGIMI I PARË NGA VETVENDOSJA

Lidhur me akuzat e Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi drejtuar Albin Kurtit se për Vetëvendosjen merr financa nga Irani, duke drejtuar pastaj gishtin edhe për lidhje të Kurtit me presidentin rus Vladimir Putin dhe përshtatje me politikat e Beogradit. Sipas deputetit të Vetëvendosjes, Xhelal Sveçla këto deklarime Thaçi i ka bërë për shkak të frikës që ka nga Gjykata Speciale. Sveçla tha se kjo konferencë prej ku Thaçi akuzoi ashpër Vetëvendosjen, mund të jetë edhe konferenca e fundit e Thaçit. “E sa për ne, po e di çka kisha thonë për shtetin dhe institucionet e sigurisë që paskan “fakte”...

Read More

Maqedonia është lider për mungesë të edukimit elementar mediatik

Maqedonia është radhitur në fund të listës në mesin e 35 vendeve evropiane sipas indeksit për edukim elementar mediatik, të cilën e ka përpunuar Iniciativa për Politika Evropiane dhe Instituti për Shoqëri të Hapur nga Sofja. Rangimi tregon se vendet e Ballkanit janë më të rëndësishmit në Evropë për ndikimin e lajmeve të rrejshme dhe si pasojë e kësaj theksohen të jenë mungesa e arsimimit, liritë e ulëta mediatike dhe mosbesimi te njerëzit. Finlanda, Danimarka, Holanda, Suedia dhe Estonia janë pesë shtetet me rezultate më të larta të Indeksit edukim elementar mediatik, të cilët sipas Institutit kanë rezistencë më...

Read More

Ja çfarë raportuan ministrat përpara Ali Ahmetit, a do të largohet ndonjë prej tyre?

Kryesia e Bashkimit Demokratik për Integrim ka vijuar vazhdimin e tretë të mbledhjes së kryesisë së filluar më 16 mars 2018 ku u diskua rreth realizimit të programit nga ana e pushtetit ekzekutiv qëndror si dhe rreth aktualiteteve politike. Në mbledhje, Kryetari Ahmeti njoftoi udhëheqëdinë e partisë rreth bisedimeve me partnerin e koalicionit në lidhje me zgjërimin e shumicës parlamentare si dhe çështjes së emrit, ndërsa foli edhe për ligjin për përdorimin e gjuhës. Anëtarët e Kryesisë shqyrtuan në detaje rrjedhen e zbatimit të programit dhe mbyllën pjesën e raportimit të ministrave, zëvendës ministrave dhe sekretarëve shtetëtor para kryesisë...

Read More

Zaev: Me Ahmetin pajtohemi për zgjerimin e qeverisë, deri më 15 prill plotësohen vendet

ryeministri Zoran Zaev ka konfirmuar edhe zyrtarisht se me kreun e BDI-së, Ali Ahmetin, kanë arritur pajtueshmëri për zgjerimin e koalicionit qeveritar nëse gjindet gjuhë e përbashkët me partitë e tjera. Zaev thotë se qëllimi kryesor i parterëve të koalicionit qeveritar është formimi i një shumice më stabile që do të merr vendime të rëndësishme për të ardhmen e vendit, ku vend kryesor zënë procesi reformues dhe ai integrues. “Biseduam për zgjerimin e koalicionit, duam ta zmadhojmë dhe ta bëjmë më stabile shumicën parlamentare sepse në Maqedoni do të pasojnë vendime serioze, parasegjithash në reforma dhe shpresoj edhe në...

Read More