Month: January 2018

Shkupi pëfshihet nga protesta kundër ndryshimit të emrit

Lëvizja “Rruga e vetme e Maqedonisë”, njoftoi për protestë kundër ndryshimit të emrit dhe siç thonë, marrëveshje e paligjshme kapitulative dhe negociata. Protesta është planifikuar për sot ,e mërkurë ora 17:00 përpara parlamentit, ndërsa organizatorët planifikojnë t’i dërgojnë një mesazh të drejtpërdrejtë ndërmjetësuesit Metju Nimic që të tërhiqet nga pozita e ndërmjetësimit për kontestin me Greqinë, problemi i vlerësuar si të montuar, mjaft asimetrik dhe absurd. Ata bëjnë thirrje që protesta të jetë me dinjitet dhe secili pjesëmarrës të jetë i ndërgjegjshëm dhe të mos e prish rendin publik. Pas përfundimit të një vizitë dy-ditore në Athinë, ndërmjetësi i...

Read More

Drejtori i lartë nga Maqedonia shkel me makinë një vajzë të re në Shkup (FOTO)

Dragan Spasovski, drejtor i teatrit kombëtar të Maqedonisë sonte rreth orës 21 e 20 minuta ka goditur me makinë një vajzë 27-vjeçare në rrugën “Ognjan Prica” në lagjen Kisella Vodë të Shkupit. Për momentin, sipas Plusinfo bëhet e ditur vetëm inicialet e vajzës së dëmtuar dhe ajo është 27 vjeçarja E.C. Vajza u transferua menjëherë në spital, ku iu konstantuan lëndime të lehta, pas së cilës ajo u lirua për trajtim shtëpiak.Policia po kryen inspektimin në vendin e ngjarjes që është ende duke u zhvilluar.Nuk ka konfirmim të spekulimeve nëse Spasovski ishte nën ndikimin e...

Read More

Këshilli Vendor i BDI-së në lagjen Migjeni-Cetinskë janë zhgënjyer:përfituan ata që nuk merituan

Meritokracia e lene te dera! Keshilli Vendor Migjeni ne cdo cikel zgjedhor ka pasur rezultate te kenaqeshme, por fitorja me e madhe u arrit ne zgjedhjet e fundit lokale kur dolem fitues absolut ne lagjen Cetinska, gje qe edhe bastionet e quajtura nuk e arriten duke humbur ne nivel te keshillit vendor! Puna qe e kemi bere na solli rezultatet, per keto rezultate me meritoret jane aktivistet qe dhane maksimumin duke sakrifikuar shume. Por kur erdhi koha qe te respektohet meritokracia e brendeshme ata qe meritojne mbeten te dera. Beme punen tone kur duhej, perfituan ata qe nuk merituan....

Read More

Emrat/Politikanët kosovarë në ‘Listën e Zezë’ të Amerikës për 2018

Zyra Amerikane e Thesarit për Kontrollimin e Aseteve të Jashtme ka përpiluar një listë të gjatë me emra të personave të cilëve nuk iu lejohet hyrja në territorin e këtij shteti pasi të konsiderohen si të rrezikshëm dhe ndaj tyre ka “qasje speciale”. Në këtë listë, që është publikuar më 26 janar të këtij viti, zënë vend edhe disa kosovarë, përfshirë drejtues të institucioneve shtetërore dhe deputetë, njofton Klan Kosova. Aty bëjnë pjesë zëvendëskryeministri Fatmir Limaj, pastaj deputetët Daut Haradinaj dhe Rexhep Selimi, kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci, ish deputeti Rrustem Mustafa – Rremi, ish kryetari i Skënderajt Sami...

Read More

E lëshon banesën me qira, gati sa nuk i ra pika nga ajo që gjen brenda pas 12 vjetësh

Një pronar i një banese në Britani të Madhe, të cilën e kishte dhënë me qira, është shokuar kur ka hyrë në banesën e tij pas 12 vjetësh dhe e ka gjetur të vërshuar nga mbetjet e kanaçeve, ushqimit dhe pakot e cigareve. Graham Holland nga Maidstone, Kent, ka publikuar fotografitë që shfaqin gjendjen tmerruese në të cilën kishte jetuar qiramarrësi i tij. Daily Mail shkruan se janë dashur 4 ditë të tëra për ta pastruar banesën vetëm nga kanaçet e mbeturina tjera – dhe për këtë Graham është angazhuar së bashku me bashkëshorten e tij Nicole Holland. Rreth...

Read More