Month: December 2017

RETRO 2017/ Përgjakja në Kuvend, formimi i Qeverisë, rasti Monstra, Kumanova…(VIDEO)

Viti 2017 do të mbahet mend si vit i turbulencave dhe ndryshimeve në skenën politike në Maqedoni, por me shumë tema të lëna hapur edhe pas 365 ditëve zhvillime intensive politike, raporton SHENJA. Nga protestat e deri te dhuna në institucione, rigrupime politike dhe zgjedhje pa zgjidhje të shumë problemeve që Maqedoninë do ta shoqërojnë edhe për vitin e ardhshëm. Në këtë vit u zgjodh edhe Qeveria e re, por ajo deri në ditën e fundit nuk arriti të kompletohet dhe ndërrimi i moteve e gjen me shumë vende të...

Read More

Strugë/ Çmimet e tregut më të larta se në Evropë

Festat e fundvitit janë afruar e bashkë me të janë rritur edhe çmimet e produkteve. Qytetarët po ankohen se janë rritur çmimet bazë duke përfshirë edhe produktet elementare për 20 ose 25 për qind më shumë gjatë fundvitit. Krahasuar me shtetet e tjera të botës ku çmimet e produkteve bien diku 50 ose 70 për qind këtë të mirë nuk e gëzojnë edhe qytetarët e Strugës. Njëri nga shitësit e tregut të qytetit të Strugēs e pohon se çmimet u rritën vetëm me rastin e festave. Disa nga konsumatorët që u prononcian për Klik.mk ,thanë se ky është gjest...

Read More

15 gjërat që ndodhin vetëm në Maqedoni, lexojeni

Një shtetase holandeze e cila për një vit e gjysmë është duke jetuar në Maqedoni, ka shkruar një artikull interesant në mediat holandeze. Në te ajo rrëfen: „Pasi këtu jam duke jetuar tash një vit e gjysmë dhe pasi për më tepër se pesë vite i njohë maqedonasit, dua t`ju them sinçerisht se ekzistojnë disa gjera që janë komike për mua. Në të vërtetë, unë jam mësuar me këtë fenomen dhe disa gjera nuk më habisin më“. Kështu fillon artikulli i holandezes e cila jeton në Shkup, përderisa mirëmban edhe një faqe interneti me titull „Të jetosh jashtë vendlindjes“....

Read More

(FOTO)Vrava dashurinë e jetës’, historia tragjike e çiftit

Babai i një vajze të re e cila mbeti e vdekur teksa u përfshi në një aksident, ka treguar rreth momentit të dhimbshëm kur ai mori vesh vdekjen e vajzës së tij. Dominika Wright, 23 vjeç, ishte në motorin e të dashurit të saj Benjamin Hughes kur automjeti doli nga rruga duke u përplasur me një pemë pranë Nottingham në tetor 2016. Sipas The Sun 24-vjeçari Hughes, kishte pirë alkool para se të merrte motorin kur çifti humbi autobusin e fundit që i kthente ata në shtëpi pasi kishin dëfryer në një festë. Dominika, ndërroi jetë menjëherë pas përplasjes...

Read More

Bilall Kasami: Do të inicoj takim të liderëve të partive nënshkruese të marrëveshjes së Tiranës

Kryetari Lëvizjes BESA, Bilall Kasami në konferencë për shtyp ka uruar vitin e ri të gjithë shqiptarëve kuddo ku janë, si dhe ka paralajmeruar edhe ftesë për takim të të gjithë liderëve të partive politike shqqiptare në Maqedoni Të nderuar përfaqësues të mediave, mysafirë Zonja dhe zotrinjë, Ju uroj mirëseardhje të gjithë juve në këtë takim të fundvitit nga ku do përcjellim disa vlerësime për vitin kalendarik që po lëmë pas. Viti që po lëmë pas filloj me shpresë të re për shqiptarët në Maqedoni përmes profilimit të Lëvizjes Besa si parti serioze me ofertë konkrete për të dekriminalizuar...

Read More