Month: November 2017

Riatdhesimi i kosovarëve që shkuan në Siri, nuk nënkupton faljen e tyre!

Kthimi i luftëtarëve kosovarë nga Siria në Kosovë, nuk nënkupton faljen e tyre, meqë këta persona duhet të përballen me ligjet dhe gjykatat ekzistuese për veprën e tyre. Kështu ka deklaruar për “Indeksonline” eksperti i sigurisë, Agim Musliu. Sipas tij, institucionet kosovare nuk kanë ndërmarrë pothuajse asgjë sa i përket kategorisë së këtyre personave, duke mos krijuar planprograme për resocializimin dhe deradikalizimin e...

Read More

Reshjet, aksident masiv te ‘Rruga e Kombit’

Një tjetër aksident rrugor është verifikuar pasditen e kësaj të enjteje, këtë herë në afërsi të Rrëshenit, përgjatë rrugës së Kombit. Sipas informacioneve të para, janë përplasur pesë makina dhe është bllokuar edhe qarkullimi në aksin rrugor. Burime nga policia thanë se nuk ka viktima. Reshjet mendohet se kanë ndikuar në incidentin...

Read More

Video/ Plas te PSG, Cavani godet Neymarin

Problemet te skuadra e PSG-së, nuk paskan të mbaruar. Në sfidën e luajtur dje ndaj Troyes, Cavani ka pasur një tjetër konflikt me Neymar për çështjen e penalltisë. Neymar u afrua që ta godiste, 11-metërshin e fituar nga Cavani, por ky i fundit nuk e lejoi. Madje e goditi edhe me...

Read More

Zaev: Ministri i Shëndetësisë, çështje ditësh

Kryeministri, Zoran Zaev tha se së shpejti opinioni do të njihet me ministrin e ri të Shëndetësisë, zëvendësin e tij dhe ministrin e ri pa resor. Ai tha se këto ditë po bëhen edhe bisedimet e fundit me partnerët e koalicionit për ta kompletuar përbërjen e...

Read More

Miratohet kërkesa për paraburgimin e gjashtë deputetëve të VMRO-së

Komisioni për çështje të rregullores, mandatit dhe imunitetit me shumicë votash votoi “për” heqjen e imunitetit të gjashtë deputetëve për të cilët gjykata kërkon paraburgim për ngjarjet e 27 prillit. Raporti i këtij organi i është drejtuar kreut të Kuvendit Talat Xhaferi nga i cili pritet caktimi i seancës plenare me të njëjtën pikë. Në 27 prill, një numër i madh i kolegëve tanë u lënduan dhe u mbajtën peng, gjë që është në përplasje me të gjitha principet njerëzore dhe morale por edhe me ligjet pozitive të vendit tonë. Situate është shumë e qartë. Faktet janë evidente dhe...

Read More