Month: October 2017

Katalanasit sot do të mbaj referendum për pavarsi nga Spanja

Sot mbahet referendum për pavarësinë e Katalonjës, rajonin e Spanjës që prej kohësh kërkon pavarësi. Referendumi organizohet nga autoritetet lokale të Katalonjës, të cilin autoritetet e Madridit e kanë shpallur të pa ligjshëm dhe kanë njoftuar se nuk do të lejojnë mbajtjen e tij. Mbajtja e referendumit ka ngritur tensione mes qytetarëve pro pavarësisë dhe atyre që nuk duanë shkëputje nga Spanja dhe po ashtu Katalonja është mbushur me numër të madh të policëve, të cilët kanë bllokuar numrin më të madh të qendrave të...

Read More

Moti sot me diell dhe vranësira mesatare

Sot në vend do të kemi mot me diell dhe me vranësira mesatare. Do të fryjë erë e lehtë veriore. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin mes 3 dhe 11 gradë, ndërsa temperaturat ditore do të jenë nga 16 deri më 23 gradë...

Read More