Month: September 2017

“Lërmë të iki!”, shkodrani përlot rrjetin: Kur mësova se e dashura ime kishte vetëm 4 muaj jetë

GAZETAEXPRESS E shtune, 30 Shtator 2017 13:41 Kur mësoi se e fejuara ishte prekur nga kanceri, asaj i kishin mbetur vetëm 4 muaj jetë. Djali shkodran rrëfen tragjedinë dhe dhimbjen e përjetuar dhe përlot me historinë e tij për “ShkodraNews”. “E fejuara ime ishte 22 vjeçe kur u diagnostikua me kancer, e metastazat kishin prekur edhe mushkëritë. Ishim të dy studentë të ‘Luigj Gurakuqit’ atë vit të zi. Kur e mësuam lajmin e kobshëm, nuk arrija ta besoja së kishte vetëm 4 muaj jetë. U bëra kujdestari i saj natë e ditë. Dhimbja që ndjeva në vend që të...

Read More

BDI-ja e Strugës:Ziadin Sela ofendon shqiptare në R.Maqedonisë

Në debatin e emisionit “Zonë e Lirë” kandidati për kryetar komune Zeadin Sela ofendon muslimanët e R.Maqedonisë duke ju thënë shqiptarëve në Maqedoni se për ata ka vetëm dy rrugë dhe njëra nga ato që i drejton shqipëtarët drejt xhamis dhe tjetra në burg. Është shumë ofenduese kur nuk ka asnjë të keqe ku edukata e fesë të gjithë i drejton në rrugët e dijes dhe...

Read More

Ziadin Sela:E dashur diasporë Strugane. Faleminderit nga zemra!

E Dashur Diasporë Strugane! Faleminderit nga Zemra! Pas përfundimit të tubimit në Winterthur- Zvicër, ku u prit Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, z. Ziadin Sela dhe bartësi i listës për këhsilltar nga kampi i Aleancës për Shqiptarët z. Imer Imeri, ne si degë e Strugës e ndjejmë për detyrim të shprehim falenderimet më të thella për organizatorët dhe pjesëmarrësit që e bënë madhështor dhe që ka për tu kujtuar me vite radhazi! Faleminderit mërgatë strugëne në Zvicër, faleminderit dhe mirupafshim në 15...

Read More

Mungesë e teksteve shkollore në shumë vende

Edhe një muaj nga fillimi i vitit të ri shkollor, nxënësit e shkollave fillore të vendit përballen me mungesën e teksteve shkollore. Ato pak libra që kanë mbërri në duart e nxënësve janë me dëmtime të mëdha. Prindërit ankohen se disa prej librave që shkolla ua ka dhënë nxënësve kanë mungesë të fletëve që e vështirëson procesin mësimor. Vajza ende nuk i ka marë librat, ja kaluan një muaj dhe ja ende librat sja kanë dhënë. Për ndryshe edhe ata libra që i ka pasur kanë qenë tepër të dëmtuar. 3:30 Gjithë kohës na thonë do t’i merni do...

Read More

Turisti në mërgim

Turisti në mërgim Ketu jemi prane Aeroportit, ku Turisti i Struges Ziadin Sela percillet per ne diaspore, me shpresen e vetme qe edhe kete radhe ti mashtroje mergimtaret, per te votuar ne zgjedjet lokale te 15 Tetorit. Ky turist bredh andej ketej me premtime boshe duke harruar se 5 vitet e kaluara nuk plotesoje as edhe nje premtim per mergimtaret! Gjate mandatit qe kaloje trefishoje megrimin e te rinjve strugane…dyfishoje migrimin e familjeve shqiptare, dhe me e keqja nuk plotesoje as edhe nje premtim qe nga viti 2013 te per mergimtaret..per me shume ndiqni premtimet e Turistit te Struges...

Read More